Pilnie potrzebne osocze od Ozdrowieńców!

Data publikacji: 4 listopad 2020.
Ostatnia aktualizacja: 30 kwiecień 2021.

Chorowałeś na koronawirusa i wyzdrowiałeś?

Twoje osocze zawiera przeciwciała, które mogą wspomagać leczenie chorych na COVID-19 z ciężkimi, zagrażającymi życiu objawami zakażenia. Oddaj je w najbliższym Centrum Krwiodawstwa i uratuj zdrowie i życie drugiemu człowiekowi!

Kto może oddać osocze?

Osocze może zostać pobrane od osób:

  • które są po zakażeniu SARS-CoV-2/po wyzdrowieniu z potwierdzonego COVID-19, u których minął okres co najmniej 14 dni od zakończenia izolacji na podstawie wpisu do systemu gabinet.gov.pl/pacjent.gov.pl

lub

  • u których stwierdzono przeciwciała anty-SARS-CoV-2 (po zakażeniu SARS-CoV-2/ po wyzdrowieniu z COVID-19), u których minął okres co najmniej 14 dni od dodatniego wyniku na obecność przeciwciał

lub

  • które są po zakażeniu SARS-CoV-2/po wyzdrowieniu z potwierdzonego COVID-19, które po zakażeniu/po wyzdrowieniu z COVID-19 były zaszczepione przeciw COVID-19, u których upłynął okres nie mniej niż 48 godzin (szczepionka mRNA - Pfizer/BioNtech lub Moderna) lub 14 dni (szczepionka wektorowa - Astra Zeneca, Johson and Johnson) od podania dawki szczepionki i w przypadku ewentualnego wystąpienia reakcji poszczepiennej, krew i jej składniki mogą oddać po upływie nie mniej niż 7 dni od całkowitego ustąpienia objawów tej reakcji

oraz

  • które są w pełni zdrowe,
  • które są w wieku 18-65 lat (dawcy pierwszorazowi w wieku 60-65 lat mogą oddać osocze tylko za zgodą lekarza!),
  • nie mają i nie leczą się z powodu przewlekłych chorób,
  • spełniają wymagania stawiane wszystkim potencjalnym dawcom krwi (kliknij - więcej informacji) i osocza.

 

Kobiety, które kiedykolwiek były w ciąży lub osoby po transfuzji w przeszłości:

  • mogą oddawać osocze jako ozdrowieńcy, ale najpierw muszą mieć pobraną próbkę na badania w kierunku obecności/braku przeciwciał anty-HLA.

 

Gdzie można oddać osocze?

Osocze można oddać od poniedziałku do piątku w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kielcach przy ul. Jagiellońskej 66 oraz w Oddziale Terenowym w Sandomierzu przy ul. Schinzla 13. 

Godziny rejestracji dawców osocza:

od poniedziałku do piątku
 
RCKiK w Kielcach w godzinach od 7:00 do 13:00
 
O.T. Sandomierz w godzinach od 7:30 do 11:30 (w przypadku rejestracji do oddania osocza w O.T. w Sandomierzu wcześniej prosimy o kontakt telefoniczny pod numerem 15 832-36-56)
 

 

W razie pytań prosimy o kontakt pod numerami tel.:

Kielce: 41 335-94-01 lub 41 335-94-40

Sandomierz: 15 832-36-56 

lub poprzez e-mail:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Więcej informacji w linkach:

 

 

 


Drukuj   E-mail